Ужгородський ліцей ім. Т. Г. Шевченка

+38 (0312) 63-03-98

Зателефонуйте нам

shevchenko.lyceum@gmail.com

Надішліть e-mail

Пн - Пт: 08:00 - 16:00

Графік роботи

Наші символи

Наші символи

Герб та прапор Ужгородського ліцею ім. Т. Г. Шевченка

Склав та виконав в м. Ужгороді 2008 року Олександр Попович, Член Українського геральдичного товариства.

Геральдичний опис (блазон) герба:

У синьому (лазоревому) щиті — золота колона, що стоїть на горі, хвилеподібно пересіченій на срібло та лазур. Колона увінчана червоними язиками палаючого полум’я із золотою облямівкою і обвита двома срібними пагонами виноградної лози, кожен з яких має по три листи та одному грону того ж металу, що розташовані обабіч колони.

Девіз «Учітеся, брати мої» написано чорними літерами на срібній стрічці.

Щит оточено вінком із розквітлих гілок липи з листям натурального кольору.

Опис прапора:

Прапор ліцею представляє прямокутне полотнище, ширина та довжина якого співвідносяться як 2:3, що повторює символіку герба ліцею із заміною золота на жовтий (відтінку охри), а срібла — на білий колір. 

На прапорі не зображено липовий вінок та стрічку з девізом.

Про символіку герба:

Основні кольори герба ліцею повторюють кольори символіки міста Ужгород (золотий та лазоревий), у якому ліцей був заснований та знаходиться.

Синій колір щита, що традиційно, мовою геральдики означає чесність, вірність, бездоганність — чесноти, яким вчить ліцей своїх вихованців, у даному гербі означає також чисте мирне небо над головою (символ мирного, щасливого дитинства) та води річки Уж, на березі якої стоїть будівля ліцею.

Срібна гора, окрім того що є звичайною «геральдичною підставкою» для колони, символізує Закарпаття — місцевість, у якій діє заклад-армігер, яку традиційно називають «Срібна земля».

Золота колона (золото у геральдиці означає віру, справедливість, милосердя та смирення) символізує собою підпору, основу — ліцей дає своїм учням базові, головні знання, які є початком і підпорою подальшої освіти її вихованців. Окрім того, силует колони нагадує римську цифру I — за свою довгу і славну історію ліцей був відомий як «Школа №1», звідси і «одиниця».

Пагони виноградної лози символізують учнів ліцею, які, тягнучись до Світла знань (вогонь на верхівці колони), виросли і дали рясні плоди (виноград), опанувавши професії, досягнувши успіхів, здобутків, слави. Поруч з цим, виноградна лоза є символом, запозиченим з герба міста Ужгород, однак, щоби запобігти, так званій, «геральдичній узурпації», колір лози, листя та плодів змінено із золотого на срібний (змінено також їхню кількість).

Полум’я на верхівці колони, символізує світло знань, освіченість, вічне стремління людини до Знання, горіння сердець у бажанні пізнавати непізнане. Золота облямівка у полум’я використана, щоби уникнути геральдичної заборони накладати емаль на емаль (червоне на синє) та підкреслити його особливу яскравість — освіта у ліцеї (як і у його попередниці, лінгвістичній гімназії) є чимось особливим і більшим ніж просто шкільне навчання.

Разом же колона з полум’ям утворюють начебто «маяк», орієнтир, ціль для всіх, хто його бачить.

Девіз «Учітеся, брати мої» є означенням головного завдання, кредо, мети учнів ліцею і, водночас, є рядком з поезії Тараса Шевченка, ім’я якого носить ліцей.

Липовий вінок, що може бути використаний як «геральдичне оточення», прикраса парадної версії герба, окрім суто декоративної функції є натяком на знамениту, найдовшу у Європі липову алею, на якій стоїть будівля ліцею.

admin

Перейти до вмісту