Нова громадська організація учнівської молоді Ужгородського ліцею ім. Т. Г. Шевченка «Молодіжна Зонта».

Зонта-клуб “Sakura”

On the 27th of April there was a great event in our city. A new NGO of young students of the Uzhhorod Lyceum named after T. Shevchenko was chartered, Зонта-клуб “Sakura” (Зонта for juniors in other words).

“Зонта” is a non-profit organization, which makes the world a better place for girls and women. It fights against child marriages, violence against women and girls, gender gap in education and many other problems that need to be solved. Зонта-клуб in Uzhhorod was founded in 2002. One of the founders of the club is our English teacher Katherine Bizilya, who inspired us to create the junior club.

Last summer Regine Deguelle (Zontian from Berlin, Germany) visited Ukraine, where she shared the ideas of Zonta’s mission with the students of our Lyceum. As you may understand her contribution in Зонта-клуб foundation is very valuable.

27.04.2024 is the Birthday of Зонта-клуб “Sakura”. Now there are 18 new Zontians who are willing to help women and girls with the support of Junior President Anastasija Horodetska and her deputy Yaryna Karabin.

On April, 27 Zontians from Lviv and Uzhhorod gathered for our charter event. Our special guest Regine prepared her speech in Ukrainian language (by the way, she speaks in Ukrainian really awesome) and some small but priceless gifts like pins and shoppers with Зонта logo on them. Ukrainian Zontians also gifted us with a banner, T-Shirts, a photo album and some sweets, for which we are very grateful.

We are looking forward to doing our own projects in the nearest future, so wait for updates.

P.S. One more fact I would like to point out is that the present Zontians from Lviv and Uzhhorod clubs were impressed by our  knowledge and pronunciation of English language. Thank you Katherine Bizilya and Morika Radetski for teaching us so well!❤️

Written by Khrystyna Pashkevych from 6(10)A

27 квітня в нашому місті відбулася велика подія: створено нову громадську організацію учнівської молоді Ужгородського ліцею ім. Т. Г. Шевченка Зонта-клуб «Сакура» (іншими словами – «Молодіжна Зонта»).

«Зонта» – некомерційна організація, яка робить світ кращим для дівчат і жінок. Вона бореться проти дитячих шлюбів, насильства над жінками та дівчатами, гендерного розриву в освіті та багатьох інших проблем, які потребують вирішення. Зонта-Club в Ужгороді був створений у 2002 році. Однією із засновниць клубу є вчитель англійської мови Ужгородського ліцею ім.Т.Г.Шевченка Катерина Михайлівна Бізіля, яка надихнула і нас на створення саме юніорського клубу.

Минулого літа Реджін Деґуелле (зонтіанка з Берліна) відвідала Україну, де поділилася ідеями місій Зонта з учнями нашого ліцею. Як ви вже здогадались, її внесок у створення Зонта-Клуб дуже цінний.

27 квітня 2024 – є офіційним днем народження Зонта-Клубу «Сакура». Тепер сюди входять 18 нових зонтіанок, які готові допомагати жінкам і дівчатам за підтримки президентки Анастасії Городецької та її заступника Ярини Карабін.

27 квітня зонтіанки зі Львова та Ужгорода зібралися на чартерний захід. Реджін Деґуелле підготувала свій виступ українською мовою (якою вона, до речі, досить непогано володіє) та кілька маленьких, але безцінних подарунків: брошки та шопери з логотипом «Зонта». Українські зонтіанки подарували банер, футболки, фотоальбом та солодощі.

Ми з нетерпінням чекаємо на реалізацію власних проєктів найближчим часом.

P.S. Ще один факт, який хочеться відзначити: присутні зонтіанки з львівського та ужгородського клубів були вражені нашим знанням англійської та правильною вимовою. Дякуємо Катерині Михайлівні Бізілі та Марії Михайлівні Радецькі за те, що так добре нас навчили!❤️

Христина Пашкевич, учениця 6(10)-А класу